قله اورست: چین و نپال پس از سال ها اختلاف نظر در مورد ارتفاع توافق کردند

مقامات هر دو کشور در 8 دسامبر سال 2020 اعلام کردند ، بلندترین قله جهان ، که در مرز نپال با تبت در هیمالیا قرار دارد ، 8848.86 متر (حدود 29032 فوت) است. این کمتر از یک متر بالاتر از ارتفاع شناخته شده قبلی است.

این توافقنامه پایان یک بحث طولانی مدت درباره ابعاد دقیق کوه بود که به ساگارماتا در نپال و قومولانگما در تبت معروف است. طی سالهای گذشته ، دو کشور – و همچنین سایر دولتها در سراسر جهان – تخمین های مختلفی از ارتفاع کوه ارائه داده اند.

سوشیل دانگل ، معاون مدیر کل بخش بررسی نپال ، به CNN گفت: “این پروژه باعث افتخار ملی نپال و یک تعهد معتبر برای دولت نپال بود. من بسیار احساس افتخار می کنم که توانستیم آن را با موفقیت به پایان برسانیم.” “نپال و چین به طور مشترک داده های بررسی شده را پردازش کردند و به نتیجه رسیدند.”

در این کنفرانس مطبوعاتی مجازی پرادیپ کومار گیالا وزیر امور خارجه نپال و وانگ یی همتای چینی وی حضور داشتند.

در سال 2005 ، یک بررسی چینی از کوه تخمین زد که این کوه در حدود 8،844 متر (حدود 29،015 فوت) ایستاده است.

با این حال ، از آنجا که تحقیقات توسط نپال مجاز نبود ، این کشور آن را به عنوان ارتفاع رسمی تشخیص نداد. در آن زمان ، آنها مطابق با یافته های یک نظر سنجی سال 1955 هند ، از رقم 8،848 متر (29،029 فوت) استفاده می کردند.

سپس در سال 2015 ، مطالعات علمی متعدد نشان داد که ممکن است ارتفاع کوه پس از زلزله 7.8 ریشتری در نپال تغییر کرده باشد. دو سال بعد ، دولت نپال برای اولین بار ماموریت طولانی و طاقت فرسای خود را در اندازه گیری مجدد ارتفاع آغاز کرد.

در سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به نپال سال گذشته ، هر دو کشور توافق کردند که به طور مشترک ارتفاع جدید را اعلام کنند و قله را “نمادی جاودانه از دوستی نپال و چین” خواندند. پس از بازدید Xi ، چین از سمت تبت کوه شروع به اندازه گیری کرد.

چین یک تیم هشت نفره را برای انجام نظرسنجی خود فرستاد. از آن زمان ، دو طرف در حال بررسی یافته های خود هستند.

ارتفاع جدید با استفاده از ترکیبی از داده های ژئودزیکی دریافت شده از سه مکانیزم: ابزار تسطیح ، متر ثقل و GPS. این تیم یک گیرنده سیگنال را در هر ایستگاه قرار داده و مدت زمان حرکت سیگنال ها بین گیرنده و ماهواره ها را اندازه گیری کردند – سپس این اندازه گیری را به ارتفاع تبدیل کردند.

سوگام پوخارل از کاتماندو گزارش می داد. ریا مغول از هنگ کنگ کمک کرد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>