هواپیماهای باریک: آینده پرواز با مسافت طولانی – بلکه گذشته آن نیز است

(CNN) – برای تقریباً نیمی از کل تاریخ حمل و نقل هوایی تجاری ، پروازهای طولانی مدت تصاویری از هواپیماهای بزرگ و جسم گسترده ، با دو راهرو ، تا 10 صندلی در هر ردیف ، سطل های آشغال بزرگ و اخیراً نیز براق را به وجود آورده است. سیستم های سرگرمی به سبک تبلت را بخواهید.

این در مقایسه با هواپیماهای کوچکتر جسم باریک ، با تک راهروهایشان ، شش صندلی در هر ردیف و به طور کلی ، فضای کمتری و راحتی دارد.

اما قبل از اینکه بوئینگ 747 در سال 1970 مسافر را آغاز کند ، بدنه های باریک استاندارد سفر طولانی مدت هوایی بودند ، اگرچه تعریف آنها از “مسافت طولانی” کاملاً آن چیزی نبود که امروز می دانیم.

بوئینگ 707 که شاید از آن برنامه تلویزیونی “پان آم” نزدیک 10 سال پیش به یاد داشته باشید ، مثلاً به سختی می توانست از لندن یا پاریس به نیویورک برسد و نیازی به سوخت گیری نداشته باشد ، اغلب در Gander در نیوفاندلند ، اگرچه سریعتر و ساکت تر از هر چیزی که قبلا دیده شده

یک عکس از سال 1960 یک هواپیمای بوئینگ 707-120B شرکت هواپیمایی آمریکایی را نشان می دهد.

یک عکس از سال 1960 یک هواپیمای بوئینگ 707-120B شرکت هواپیمایی آمریکایی را نشان می دهد.

AP

در خارج ، این جت ها بیشتر از آنچه شما فکر می کنید شبیه آنچه که امروز روی آن پرواز می کنیم – هستند و فردا نیز پرواز خواهند کرد. حتی شکل بینی و اندازه بدنه هواپیماهای 737 بوئینگ ، پرفروش ترین هواپیمای جهان ، مستقیماً از بوئینگ 707 دهه 1950 گرفته شده است.

در همین حال ، در داخل ، در حالی که او “هرگز فرصت پرواز با 707 را نداشت” ، بن اورسون ، طراح داخلی هواپیما ، مدیر عامل شرکت اورسون همکاران ، به CNN گفت: “روشن است که نسل جدید هواپیماهای تک راهرو از دهه ها سود می برند از بهینه سازی فضای داخلی ، که از نظر وزن ، عوامل آسایش محیطی – فشار کابین ، روشنایی و غیره – پیشرفت قابل توجهی در فضای نشیمن ، آستر و سطل آشغال و یکپارچه سازی توالت و گلی ایجاد کرده است. “

این مطمئناً یک لیست طولانی و فنی است ، اما همه اینها به معنای فضای بیشتر و امکانات بیشتر برای شما مسافر است. و اگر تجربه مسافر بسیار طولانی شده است ، هواپیماها – و قابلیت های آنها نیز همین طور است.

در آخرین نسل هواپیماهای بدنه باریک و آخرین موتورها سه هواپیما وجود دارد.

اولین مورد Airbus ‘A220 ، قبلا Bombardier CSeries است که کوچکترین قسمت است.

مورد دوم 737 MAX بوئینگ است ، که به روزرسانی 737 قابل احترام آن است ، اگرچه طراحی کم آن به معنای محدود بودن اندازه موتور آن در مقایسه با سایرین است ، بنابراین در واقع یک ماشین طولانی مدت نیست.

اما سومین بازیکن واقعی است: ایرباس A321XLR ، جدیدترین عضو خانواده A321neo ، نسخه به روز شده از اسب کار کوتاه ایرباس با مخازن سوخت جدید داخلی.

A321XLR می تواند تا اوایل دهه 707 و بیش از نیمی دیگر پرواز کند: تا 4700 مایل دریایی یا حدود 10 ساعت – چیزی مانند فاصله فلوریدا تا انگلستان یا پکن تا فرانسه.

این یک تغییر دریا است و به آغاز عصر جت در سال 1958 برمی گردد ، زمانی که بوئینگ 707 برای اولین بار شروع به پرواز کرد – تقریباً با سرعت صوت ، آن سوی اقیانوس ها ، هر چهار یا پنج ساعت برای سوخت گیری فرود می آید.

یک مدل ماکت از کابین بوئینگ 707 استراتولینر جدید ، حدود سال 1957.

یک مدل ماکت از کابین بوئینگ 707 استراتولینر جدید ، حدود سال 1957.

مشاهده مقاله جدید
خرید ، فروش و قیمت انواع عطر و ادکلن های جیبی اصل و اورجینال

Underwood Archives / بایگانی عکسها / گتی ایماژ

از برخی جهات ، آن زمان سفر بسیار متفاوت بود

مردم لباس می پوشند ، چه در کلاس اول پرواز کنند و چه در مربی. از آنجا که هنوز سطل های زباله اختراع نشده بود ، چمدان در محل نگهداری چک شد. در عوض ، قفسه کلاه وجود داشت ، یک قفسه واقعاً بالای سر مسافران فقط برای وسایل سبک.

سطل های سقف هوای امروز هنوز یک دردسر برای مسافران است و یکی از مواردی است که امروزه هواپیماسازان روی آن کار می کنند.

آنتونیو دا کوستا ، رئیس بازرگانی یک راهرو ایرباس به CNN توضیح می دهد: “تنها زمانی که فقط با هواپیماهای بزرگتر امکان پذیر باشد ، یک راهرو با یک مسافت طولانی دنیای مسیرهای جدید را با تمام دامنه راحتی کابین از راه دور باز می کند”. “علاوه بر ارائه پروازهای مستقیم به مقصد نهایی مسافران ، کابین جدید A321XLR فضای هوایی ساکت تر است و از طراحی هوایی جدید و سطل های بزرگتر چمدان دستی برخوردار است و از تختخواب سواری آسانتر می کند.”

در حالی که هواپیماهای امروزی از نظر تقاضا ، فیلم با کیفیت بالا و اینترنت WiFi سریع ، سرگرمی در پرواز فقط از دهه 1960 وجود دارد ، با TWA که اکنون خراب شده است ، اولین کسی است که فیلم هایی را برای همه افراد موجود در هواپیما معرفی می کند ، که در هر بخش از صفحه نمایش روی صفحه نمایش قرار دارد. هواپیما.

هدست های فردی – که پنوماتیک بودند و به معنای واقعی کلمه صدا را از طریق لوله ها به گوش مسافران می رساندند – در همان دهه به هواپیما آورده شدند و در اوایل دهه 2000 با هواپیماهای قدیمی ادامه یافتند. یک اتفاق معمول در آن زمان این بود که اگر والدین از پرداخت هزینه برای اجاره هدفون خودداری می کردند ، کودکان خود را به پشتی تکیه داده بودند تا صدای صغیر صدا را از پریزها بشنوند.

سرویس کابین در هواپیمای بوئینگ 707 بین قاره ای هنگام پرواز لوفت هانزا در سال 1967 بسیار زیبا بود.

سرویس کابین در هواپیمای بوئینگ 707 بین قاره ای هنگام پرواز لوفت هانزا در سال 1967 بسیار زیبا بود.

مشاهده مقاله جدید
جیسون موموآ پس از "بازی تاج و تخت" بدهکار بود

عکسهای فاکس / بایگانی هولتون / گتی ایماژ

در کلاس اول ، سبک زندگی خاویار ، شاتوبریان و شامپاین واقعی بود. شرکت های هواپیمایی با مهمانداران و مهماندارهای پوشیده از لباس تاکسیدو و با چرخ دستی های کوکتل ، ارابه های اسب اسب و ایستگاه های حجاری نورد برای کباب های بزرگ ، که به سفارش آنها بریده شده بودند ، با شکوه و زرق و برق به راهرو سر می زدند.
حتی در اقتصاد ، وعده های غذایی سخاوتمندانه به سبک شام تلویزیونی ، اگر امروز به طرز ضعیفی برای ما به طریقی کارت غذای پرنعمت ، وحشتناک بود ، بسیار حالت a la داشت.

اما از راه های دیگر ، این تجربه بسیار قابل تشخیص بود

اگر شلوارهای یوگا و بالش های گردنی جای لباس های گاباردین و کلاه های گران قیمت را گرفته اند ، طرح اصلی تجربه مسافران باریک بدنه همه چیز را تغییر نداده است.

در جلو ، مسافران 707 در دو طرف راهرو نشسته بودند ، روی صندلی های تکیه دار بزرگ له شده ای که بسته به خطوط هوایی ، کمی یا زیاد خم می شدند.

این اساساً همان چیزی است که امروز می بینید مگر اینکه از A321 ، 757 یا 737 MAX مخصوص مسافت طولانی استفاده کنید ، که طی دهه گذشته از این تختخوابها به خوابهای تخت قابل تبدیل تبدیل شده اند – هرچند که معمولاً هنوز هم دو طرفه هستند.

در اقتصاد ، پیکربندی همان چیزی بود که امروز نیز می بینیم: سه ​​صندلی در دو طرف راهرو. ضخامت و ضخامت آنها بسیار بیشتر از الان بود ، اما مهندسی مدرن طراحی صنعتی سخت تلاش می کند تا صندلی های امروزی را بهبود بخشد.

مارک هیلر ، مدیر اجرایی Recaro Aircraft Seating ، که صندلی های کوتاه و بلند را ایجاد می کند ، توضیح می دهد که “هنگام انتخاب محصولات و ویژگی های مناسب ، تجربه نشستن مسافران در A321XLR می تواند در همان سطح گسترده باشد. اندازه بدنه بدنه اجازه می دهد تا یک صندلی سخاوتمندانه تری نسبت به سایر هواپیماها ارائه دهد و راه حل های نشستن RECARO ما این را بیشتر بهبود می بخشد. “

وقتی به تجربه مسافر امروز در مقابل دیروز می پردازیم ، آن نقطه اندازه بدنه نکته مهم دیگری است.

رندر رایانه ای از ایرباس A321XLR بدنه باریک

رندر رایانه ای از ایرباس A321XLR بدنه باریک

مشاهده مقاله جدید
خاطره انگیز "خطر!" لحظات

© AIRBUS SAS 2019

سطح مقطع بوئینگ 737 هنوز همان سطح مقطع 707 است ، اما بدنه هواپیمای A321 ایرباس نسبتاً بزرگتر است ، به این معنی که صندلی ها می توانند یک اینچ کاملتر گسترده باشند – 18 اینچ به جای 17 اینچ. در واقع ، در زمانی که فریم افراد نسبت به 60-70 سال پیش به سادگی بلندتر و پهن تر است ، 18 اینچ حتی از بسیاری از صندلی های هواپیمای مسافت پهن تر است و عرض یک صندلی یکی از مهمترین عوامل در این است که آیا ما فکر کن راحت باشه یا نه

همانطور که دهه های 1950 و 1960 جای خود را به دهه های 1970 و 1980 داد ، هواپیماهای کارآمدتر جایگزین جت های اصلی با اجسام باریک و باریک شدند ، از جمله هواپیمای باریک بوئینگ 757 که خانواده امروز ایرباس A321neo به نوبه خود جایگزین آن می شود.

اما نکته کلیدی در داستان این هواپیماها این است که اندازه کوچکتر آنها به معنای آن زمان بود – و به معنای اکنون – این است که شما می توانید بدون توقف به مقصد بیشتری پرواز کنید ، به خصوص اگر در مکانی زندگی می کنید که یک مگا مرکز مانند لندن ، آتلانتا یا دبی نیست.

بنابراین حتی اگر این ایده را متقاعد نکنید که بدنه های باریک مسافت طولانی می توانند همان صندلی های بدن های پهن بلند را داشته باشند و به همان راحتی باشند ، اگر نه بیشتر ، اکنون گزینه پرواز بدون توقف را دارید و قطع چندین ساعت از سفر خود – و این خود یک راحتی است.

تصویر بالا: بوئینگ 707 جت استراتولینر شماره یک در حال ساخت در بخش حمل و نقل بوئینگ در رنتون ، واشنگتن ، حدود سال 1958 (مطبوعات مرکزی / آرشیو هولتون / گتی ایماژ)